Siyah Sac (HR) Çeşitleri – Kaliteleri – Standartları ve Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgiler

Siyah Sac (HR) birçok sektörde kullanılan bir malzemedir. Çelik, yapısı gereği dayanıklılığı yüksek ve ısıl işlem görebilecek bir malzemedir. Çeliğin bu özelliği çelik sacın birçok sektörde kullanılmasının önünü açmıştır.

Sıcak haddelenmiş çelik veya soğuk haddelenmiş çelik– hangisini seçmeli? Bir mühendisin işinin en önemli kısımlarından biri, uygulamaları için doğru malzemeleri seçmektir. Halihazırda aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok metal türü var. Her birinin kendi avantajları ve kullanımları vardır. Bazı çelik türleri ev aletleri için mükemmel uyum sağlarken, diğerleri otomotiv veya denizcilik endüstrisi, gaz tankları, inşaatlar vb. için uygundur. Yine de yapılması gereken bir ayrım daha var. Aynı kimyasal bileşime sahip bir malzeme kalitesi, üretim yöntemine bağlı olarak farklı niteliklere sahip olabilir. 

Sıcak işleme, daha az güç ve enerji gerektirmesi nedeniyle soğuk işlemeye göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Haddeleme, metal ekstrüzyon, dövme vb . Basınçlı şekillendirme yöntemlerinde kullanılır.

Siyah Sac (HR) ürünlerin de Arsteel Metal Demir Çelik ve Yapı Mamulleri firması olarak işlem talepleriniz için de “ÇÖZÜME GİDEN YOL” olmaktayız.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Özellikleri (HR)

Herhangi bir ekstra gecikme olmadan yüksek sıcaklıklarda metal şekillendirmek kolay olduğundan, soğuk haddelenmiş çelikten daha büyük miktarlarda üretmek mümkündür. Bu, sıcak haddelenmiş çeliğin piyasa fiyatını daha düşük tutar. Çelik, oda sıcaklığında soğur. Bu normalleştirme olarak bilinir. Malzemenin mikro yapısını, artan süneklik ve tokluk ile sonuçlanacak şekilde değiştirir. Süneklik, malzemeye ihtiyaçlarınız için gerekli şekli vermek üzere biçimlendirirken (örn. sac bükme ) özellikle önemlidir.


( Süneklik, kapasite kaybı olmadan sistemin ya da elemanın taşıma gücünü esneme/şekil değiştirebilme özellikleri göstererek devam ettirmesidir. Bu kırılmaya kadar olan geçici şekil değiştirme kabiliyetine düktilite (ductility) de denir. Malzemenin plastik aşamada göçme, kopma durumuna varmadan yapabileceği deformasyonudur.)

Bununla birlikte, sıcak haddelenmiş çelik en iyi kaliteye sahip değildir. Soğutma işlemi sırasında hafifçe büzülür. Bu, metali iç gerilimlerle bırakır. Sonuçlar, tekdüze olmayan ölçümler ve bazı bozulmalardır. Malzemenin boyutsal toleransları %2…5 arasında değişebilir. Ayrıca yüzey pullu bir yüzeye sahiptir. Bu, değirmen ölçeği olarak bilinen yüksek sıcaklıklarda oluşan bir tür oksittir.

Pürüzlü yüzey nedeniyle sıcak haddelenmiş ürünleri yüzeye dokunarak belirlemek kolaydır, ancak aynı zamanda yağlı bir filmden yoksundur. Çelik çubuklarla köşeler yuvarlatılmıştır.

3 tip Sıcak Haddelenmiş Çelik vardır:

1.        Sıcak Haddelenmiş Çelik Rulolar (HR Rulolar)

Sıcak Haddelenmiş (HR) Rulolar, endüstriyel uygulamalar için kullanılan yüksek kaliteli çelik rulolardır. Sıcak haddelenmiş rulolar, çeliğin doğal yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerindeki bir sıcaklıkta haddelenmesiyle üretilir. Bu kadar yüksek sıcaklıklarda yapıldıkları için, sıcak haddelenmiş çelik rulolar, soğuk haddelenmiş saclara göre şekillendirilmek ve farklı şekillerde şekillendirilmek için daha esnektir. Sıcak haddelenmiş çelik rulolar, yuvarlatılmış ve daha az tanımlanmış köşelerin yanı sıra pullu gri yüzeyleriyle ayırt edilebilir. İşleme, metal işleme veya son derece hassas boyutlar gerektirmeyen uygulamalarda kullanılırlar.

2.        Sıcak Haddelenmiş Çelik Levhalar (HR levhalar)

Sıcak Haddelenmiş (HR) Levha, yüksek sıcaklıklarda özel sıcak haddeleme işlemi kullanılarak yüksek kaliteli haddelenmiş levhalardan üretilir. Sıcak haddeleme işlemi, ham maddenin (çeliğin) normal yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerindeki sıcaklıklarda gerçekleştirilir. Sıcak haddelenmiş saclar daha fazla şekillendirilebilirlik gösterir ve istenen herhangi bir şekil ve boyutta kesilebilir. 

3.        Sıcak Haddelenmiş Saclar (HR Saclar)

Sıcak Haddelenmiş (HR) Çelik Saclar, dikdörtgen kesitli endüstriyel sınıf yassı çelik saclardır. Çelik levhalardan veya kütüklerden haddehanelerde yüksek sıcaklıklarda üretilirler. Farklı mekanik özellikleri, kalitesi ve çok yönlülüğü sayesinde imalat ve altyapı segmentinde önemli bir hammadde kaynağı oluştururlar. Diğer tüm sıcak haddelenmiş ürünler gibi, sıcak haddelenmiş saclar da hafif mavimsi gri yüzeyli pürüzlü bir dokuya sahiptir.

Sıcak haddeleme işlemi, çeliğin şekillendirilmesi ve istenen formlara dönüştürülmesi sürecini kolaylaştırır. Soğuk haddeleme işlemiyle karşılaştırıldığında, sıcak haddelemenin uygulanması daha kolaydır ve aynı zamanda daha ucuzdur. Belirli tolerans derecelerinin zorunlu olmadığı uygulamalarda tercih edilirler.

Sıcak haddelenmiş çelik, sıkı toleransların çok önemli olmadığı durumlarda iyi bir seçimdir. Bunun olduğu birçok alan var. Fiyattaki büyük avantajı hassasiyetten daha önemlidir. 
Sıcak haddelenmiş çelik için bazı yaygın kullanımlar şunlardır:

Beyaz Eşya İmalatı
Boru, Profil ve Hadde Mamul İmalatı
Çelik Kasa İmalatı 
Demiryolu Ray ve Araçları
Depolama Tankları
Gemi ve Tersane Sanayisi
Genel Konstrüksiyon Levhaları,
İnşaat Makine İmalatı
İnşaat Sektörü
İş Makineleri İmalatı
Kamyon Kasası ve Çevresi İşleri
Kapı- Dolap ve Raf İmalatı
Konteyner ve Basınçlı Kap İmalatı
LPG Depolama İmalatı
Otomotiv Sektörü Geneli
Dayanıklı Eşya İmalatı

SICAK SİYAH SAC (HR) ÜRETİM KALİTESİ ve EBATLARI

S235JR/J0/J2 (ST-37) , S275JR/J0/J2 (ST-44) , S355JR/J0/J2 (ST-52) belirtilen kaliteler de siyah sac üretimleri bulunmaktadır.

Siyah Sac Ebatları

Et Kalınlığı: 1,5mm – 200mm

Enler: 1mt – 3mt

Boylar: Rulo veya 1MT -12MT

Sıcak Siyah Sac (HR) fiyatları kalınlık- ölçü – kalite – miktar – özellik gibi çeşitliliğinden dolayı değişiklik göstermektedir. Talepleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusun da Sıcak Siyah sac fiyatları ve stok-termin bilgisi için iletişime geçiniz.

Diğer Sac çeşitlerimizi de görmek ve incelemek için BURAYA TIKLAYINIZ.