Dikişsiz Çelik Çekme Boru Çeşitleri – Kaliteleri – Standartları ve Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgiler

Dikişsiz Çelik Çekme Borular için detaylı bilgileri sizler için aşağıda sıralanmıştır.

Dikişsiz çekme borular endüstrinin ağır sanayisinde, basınca, korozyona, mukavemetine ve dayanımına göre kullanılan ya da tercih sebebi olan borulardır.

Çelik dikişsiz boru, paslanmaz çelik dikişsiz/çekme boru ve alüminyum olarak farklı endüstrilerde kullanılmaktadır.

Dikişsiz Çelik Çekme Boruların da uygun fiyat ve çeşitliliğimiz ile Arsteel Metal Demir Çelik ve Yapı Mamulleri firması olarak talepleriniz için “ÇÖZÜME GİDEN YOL” olmaktayız.

Dikişsiz Çelik Çekme Borular, ısıtılmış (fırınlanmış) kütüğün haddelenmesiyle üretilir. Yüksek haddeleme hızı ve basıncında konfigürasyon, kütüğün merkezinde basınç oluşturur ve sivri uçlu bir çubukla delerek boru kovanını yaratır. Bu kovan, sonra bir mandrelle veya uzun bir çubukla çoklu bir hadde tezgahında uzatılır, istenen et kalınlığı ve çap aralığına ulaşmak için boru içine yerleştirilir.
Mikro yapıdaki homojenlikleri sayesinde dikişsiz boruların mukavemeti, sac kıvırarak ve kaynak yapılarak üretilen dikişli borulara göre daha yüksektir fakat üretim maliyetleri daha yüksektir.

Dikişsiz Çelik Çekme Borular bir çok sektör ve amaçlar da kullanılmaktadır.

Petrol ve Gaz Hattı Boruları

Petrol ve gaz hattı boruları genellikle ASTM, ASME ve API standartlarında tercih edilir. Yoğun olarak enerji sektöründe kullanılan bu tip borular, bina içi doğal gaz tesisatlarından, doğal gaz çevrim santrallerine, akaryakıt istasyonlarından, petrol rafinerilerine kadar irili ufaklı birçok farklı hatta kullanılmaktadır. İlave olarak, Amerikan normu malzemeler kolay ulaşılabilir olması nedeniyle günümüzde tüm akışkan transferi hatlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Toprak altı veya üstünde kullanılabilen bu malzemeler, kullanım yerine göre çeşitli iç ve dış kaplamalar ile talep edilebilmektedir 

KULLANIM YER VE ALANLARI ;

Petrol – Gaz Depolama Tesisleri
Petrol Rafinerileri
HES – JES Projeleri
Limanlar
Basınçlı Kap ve Kalıplar
Termik Santralleri
Isıtma – Soğutma Hatları
Endüstriyel Tesisler
Petrol – Gaz Transfer Hatları  gibi alanlar da Dikişsiz Çelik Çekme Petrol ve Gaz Hattı Boruları aktif-sürekli kullanılmaktadır.

Soğuk Çekim Dikişsiz Hidrolik ve Pnömatik Devre/Tesisat Boruları

Hidrolik ünitelerde akışkanı veya havayı tanklardan alıcılara alıcılardan tekrar tanka taşıyan elemanlardır. Yüksek basınca dayanıklı soğuk çekim dikişsiz çelik çekme borulardan EN 10305-4 E235+N ( St37-4 NBK ) veya E355+N (St 52 NBK) kalite standartlarında imal edilirler. Her iki ucu kapaklı olup, büküme uygundurlar. Kullanım yerleri ve amaçlarına göre yağlı, fosfatlı ve Cr6 Free galvanizli olarak üretilirler.

KULLANIM YER VE ALANLARI ;

Otomotiv Sektörü
Makine İmalat Sektörü
Tersaneler
Limanlar
Hidrolik Ünite ve Sistemleri
İnşaat ve Tarım Makineleri
Vinç Sistemleri (Mobil)
Demir-Çelik Fabrikaları gibi alanlar da Soğuk Çekim Dikişsiz Hidrolik ve Pnömatik Devre/Tesisat Boruları aktif-sürekli kullanılmaktadır.

Mekanik Tesisat Boruları

Çelik çekme mekanik tesisat boruları yüksek sıcaklık gerektirmeyen sıvı ve buhar transferlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca dikişli borulara göre yüksek basınca dayanıklı olması sebebi ile tercih edilmektedir. Dikişsiz çelik çekme mekanik tesisat borularını , yüksek tonajlarda Avrupa normu EN 10216-1 standardın da, ayrıca Amerikan (ASTM) ve Rus (GOST) normlarında tedariğini sağlamaktayız.

KULLANIM YER VE ALANLARI ;

HES ve JES Projeleri
Termik Santralleri
Soğutma Hatları
Yangın Söndürme Sistemleri
Yapılar da İç ve Dış Çeşitli Tesisat İşlemleri gibi alanlar da Mekanik Tesisat Boruları aktif-sürekli kullanılmaktadır.

Eşanjör Boruları

Isı eşanjörleri, kazan, ve kondenserde kullanılan Eşanjör borular; Amerikan standardında olup ASME, ASTM olarak A179, A210,  A192 kalitede düz dikişli ve çelik çekme olarak yaygın şekilde kullanılır.
Amerikan standartlarına alternatif olarak Avrupa standardında EN 10216-2’de P235 GH TC-I- den başlayarak 475 derece ve üzeri sıcaklıklara dayanan malzemeler olarak da kullanılmaktadır.
Düşük, orta karbonlu ve alaşımlı eşanjör boruları olarak kimyasal değerlerine göre birbirlerinden ayrılmaktadır.

KULLANIM YER VE ALANLARI ;

Petrokimya
Enerji Santralleri
Kondansatörler
Gaz işleme Tesisleri
Kâğıt Sanayisi
İlaç Endüstrisi gibi alanlar da Eşanjör Boruları aktif-sürekli kullanılmaktadır.

Dikişsiz Çelik Çekme Kazan Boruları

Yüksek sıcaklık ve basınç şartları altında kullanılan, alaşımlı ve alaşımsız dikişsiz çelik çekme borulardır. Türkiye’de kazan boruları çoğunlukla Avrupa normu EN10216-2 üretim standardında talep görmesine rağmen, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ASTM normunda da stoklu olarak tedarik edilmektedir.

KULLANIM YER VE ALANLARI ;

Buhar Kazanları
Yağ Kazanları
Asfalt (zift) Planetleri
Biokütle Yakma Sistemleri
Akışkan Yataklı Kazanlar
Basınçlı Kazanlar
Endüstriyel Baca ve Filtre Sistemleri
Çelikhane Panel Boruları
Pişirme Fırınları gibi alanlar da Dikişsiz Çelik Çekme Kazan Boruları aktif-sürekli kullanılmaktadır.

Casing Borular

Petrol, Doğal Gaz, Sıcak Su, Buhar, Yer altı Suları ile Tuz ve benzeri katı malzemelerin yeryüzüne çıkarılması amacıyla açılan sondaj kuyularında kullanılan borulardır.
Casing borularda API Standartlarına göre, H40, J55, K55, N80-Q, M65, L80, C90, C95, T95, P110 ve Q125 şeklinde düşükten yükseğe doğru mukavemette çelik malzemeler kullanılır.
Kuyu derinliği ve Casing dizilimine bağlı olarak boru çapları, et kalınlıkları, çelik malzeme ve diş tipi seçimi yapılarak yüksek güvenlik katsayıları ile hedeflenir. Casing borularının çapları API standardına göre 4 ½” (114,3 mm) ile 20” (508 mm) arasında değişir.
Casing borular diğer kuyu boruları gibi birbirlerine, manşonlar vasıtası ile vidalanarak eklenirler ve aşağı indirilirler. Bu boruların üretiminde en çok API (American Petroleum Institute) standartlarına bağlı kalınır. Bu standarda bağlı olarak Casing borularda genelde 3 değişik tipte diş kullanılır. Bu dişler STC (Kısa Diş Casing), LTC(Uzun Diş Casing) ve BTC (Buttress Diş Casing) olarak bilinirler ve API 5B standardına göre açılırlar.
Sıcak su kuyularında, petrol ve doğalgaz kuyularında kullanılmak üzere API 5CT standartlarında üretilen bu borular, Firmamızda düz uçlu olarak veya müşteri talebine göre API 5b standardında diş açma ve muf imalatı ile filtre açma ve kaplama işlemleri uygulanarak sevk edilmektedir.

Tubing Borular

Yeraltından çıkarılması hedeflenen sıvı ürünlere ulaşıldığı zaman, casing duvar borularının içinden daha küçük çapta olan, üretim borusu da dediğimiz Tubing borular kuyuya indirilir. Özellikle petrol üretiminde kuyu dibindeki petrol, yukarıda devamlı aşağı yukarı çalışan, at kafası dediğimiz başlığa bağlı pompa ile tubing boruların içinden yukarı çıkarılır.
Tubing boru çapları API standardına göre 1,05” (Ø26,7 mm) ila 4-1/2” (Ø114,3 mm) çapları arasında kullanılmaktadır. Bu borularda da casinglerde kullanılan ayni çelik malzemeler kullanılabilir.
Tubing boruların kullanım derinliklerine göre taşıyacakları yüklere de bağlı olarak, diş diplerini güçlendirmek amacıyla, boru uçlarına Upset dediğimiz şişirme işlemi uygulanabilir. Upsetli boruların ucuna daha kalın dişler açılabilir ve böylece hem mukavemet artmış olur. Tubing borular Upsetsiz düz uçlu (NU) tipi ve Dışarıya Doğru Şişirilmiş Uçlu (EU) olarak 2 gruba ayrılırlar.

Tij Boruları

Kurulan sondaj kulesinden indirilen ilk borular Tij borularıdır. Tij borularının basitçe görevi uçlarına takılan matkaplar ile sondaj kuyusunu delmektir. Gerek bağlantı dizilimi gereği gerekse matkabın sağlıklı çalışabilmesi için matkap ile tijler arasına birkaç tane ara bağlantı parçası ve ağırlık yapması için kalın etli borular eklenir.
Tij boruları üç parçadan, içe veya dışa upsetli ana boru gövdesi ile bu gövdenin iki başına monte edilmiş takım kafalarından oluşur. Tij kafaları değişik yöntemlerle (Sürtünme Kaynağı, Vidalı ve Dolgu kaynaklı ve Sıkı Geçme olarak) gövde borusuna monte edilir. Bu yöntemlerin içinde uluslar arası standartlara göre, en çok kabul gören yöntem ise son yıllarda geliştirilen Sürtünme Kaynağıdır.

Dikişşiz Çelik Çekme Boru fiyatları adet-kalınlık-çap-uzunluk-üretim cinsi-kalite gibi değerlere göre değişim göstermektedir.

Talepleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusun da Dikişsiz Çelik Çekme Boru Fiyatları, İskontoları ve Stok Bilgileri için firmamız ile iletişime geçiniz.

Diğer Boru çeşitlerimizi de görmek ve incelemek için BURAYA TIKLAYINIZ.